Tippek állatartáshoz

Első kedvenc

Mielőtt valamilyen állatot veszünk, érdemes utánanézni, hogy milyen dolgokra van szüksége. Azt is figyelembe kell vennünk, hogy van- e időnk a gondozására és, hogy tudjuk- e biztosítani számára a megfelelő körülményeket. Számítsunk rá, hogy akármikor kellhet pénz állatorvosra, akármilyen kezelésre vagy műtétre. Mindig legyen az állat előtt tiszta víz és étel, ugyanis ezek hiányában könnyen megbetegedhet vagy el is pusztulhat. Hogyha kölyökként vesszük meg az állatot, akkor számítanunk kell arra, hogy nem lesz mindig ilyen kicsi. Az öregebb példányok is ugyanolyan aranyosak és  hűségesek, mint a fiatalok, ráadásul öregebb korukban sokkal jobban kötődnek az emberhez, mint azelőtt, igaz, hogy sokkal több orvosi segítséget igényelnek, de ez érthető, hiszen  ahogy öregednek egyre gyengül a szervezetük és ezáltal több betegség is veszélyezteti egészségüket. Az ivartalanítás is fontos az állatoknál,  így megelőzhetjük a nem kívánt szaporulatot, és kevesebb lesz a kóbor állatok száma is. Ha a kedvencet utcára is kiengedjük, akkor célszerű chipet vagy nyakörvet rakni rá, mert így ha elveszítjük, akkor több esély van a megtalálására. Ma már nem kell félni attól, hogy az állat nyakörve beakad valahova, és megfojtja az állatot, mivel választható olyan nyakörv, amely ha beakad, akkor könnyedén elszakad, és nem veszélyezteti az állat testi épségét. Főleg, ha kutyát tartunk, akkor fontos a sétákra néhány nejlonzacskót vinni, hogy összeszedhessük az ürüléket. A kutyán mindig legyen póráz vagy szájkosár, esetleg mind a kettő. Ha szükségesnek tartjuk, kedvencünknek akár bolhanyakörvet is vehetünk, a kellemetlen élősködők ellen. Ha az állatorvos valamilyen allergiát észlel, akkor fontos odafigyelni a megfelelő táplálék biztosítására. Az állatoknak sok szeretetre és gondoskodásra van szükségük, ha ezt megkapják tőlünk akkor viszonozni fogják.

 Szeressük állatainkat!

Milyen állatot, honnan, mikor és milyen helyen érdemes tartani?

A legjobb helyek és tippek

Első állatként macskát, nyulat, csigát vagy tengerimalacot érdemes tartani. Ezek viszonylag sok ideig élnek és nem kell olyan sokat foglalkozni velük. Célszerű nem fajtiszta állatot beszerezni, hisz ezek könnyebben kapnak el betegségeket, mint keverék társaik. A legjobb menhelyről elhozni őket, mivel azzal meg is mented őt. A legjobb menhelyek a Rex és a Noé.

Rex Kutyaotthon Alapítvány linkje (bár macskát is örökbe lehet fogadni) :

https://www.rex.hu/

Noé Állatotthon Alapítvány (itt inkább gyakorlott gazdik nézelődjenek, sok a sérült állat) :

https://www.noeallatotthon.hu/

Kutyát azért nem ajánlunk elsőre, mert sok gondoskodást igényel, s kell hozzá egy kis gyakorlottság.

Panel lakásban jobb kisebb állatokat tartani, ugyanis nagyobb állatoknak nagyobb hely kell. Ha ilyen helyen laksz, tarts tengerimalacot, hörcsögöt vagy halakat.

Ha nagyobb helyed van, akkor macskát, kutyát is lehet tartani.

Az egzotikus fajoknak vásárolj terráriumot.

Ha farmon, vidéken élsz akkor teljesen mindegy, hogy milyen állatot tartasz, ilyen helyeken még a lovaknak, teheneknek is jut hely.

A veszettség

A veszettség az egyik legveszélyesebb vírus, amely állatokra és emberekre egyaránt terjed.

Az ilyen betegségeket nevezzük Zoonózisnak, és a Rabies lyssa nevű vírus terjeszti. Előfordul halálos eset, de legtöbbször túlélik. Az áldozatnak azonnal oltást kell adni, mentőt kell hívni.

A nyálban mutatható ki a fertőzés, harapással és elhullot állat szőrének érintésével terjed de akár karmolással is megkaphatjuk.

A betegség régóta ismert, az első említése időszámításunk előtt 2300 évvel, Babilonban  keletkezett.

Minden emlős terjesztheti, de a rókák  különösen fogékonyak rá.

A veszett állat általában házimacskát, kutyát fertőz, de ember is elkaphatja.

Ha egy veszett állat harapását onnan lehet felismerni, hogy a sebhely körül néhány órán belül lilás folt keletkezik. Ilyenkor a lehető leggyorsabban orvoshoz kell fordulni.

A háziállatoknak ma már kötelező a veszettség elleni oltás, úgyhogy szerencsére már egyre kevesebb a fertőző harapások száma is.

Egzotikus hüllők tartása

Manapság már egyre gyakoribbak a háziállatként tartott egzotikus hüllők pl.: leguán, gekkó vagy kaméleon. Ezek tartása sok figyelmet és időt igényel. Általában tapasztaltabb gazdik szokták választani ezeket az állatokat, de ez nem azt jelenti, hogy egy kezdő gazdi nem tudja olyan jól gondozni ezeket az állatokat! Ha szeretne ön is többet tudni ezen állatok tartásáról és gondozásáról, olvassa el cikkünket!

A hüllők rövid bemutatása:

Négy ma élő rendjük ismeretes: teknősök, felemásgyíkok, pikkelyes hüllők és krokodilok.

A hüllők álatlában trópusi és szubtrópusi területeken élnek.

Egyes teknősfélék kivételével testüket pikkelyek borítják.

Testhőmérsékletük többé-kevésbé a környezet hőmérsékletének függvényében változik, pl.: árnyékban lehűl, a napsütés hatására pedig felmelegszik.

Legtöbbjük tojással szaporodik.

1. Tippek a tartáshoz (terrárium/ megfelelő hőmérséklet biztosítása)

A terrárium mérete a kiválasztott hüllő méretétől függ. Például, ha egy apró gekkót veszünk akkor: 0-6 hónapos korig: 50 x 30 x 30 cm 

          

6- hónapos kor felett: 70 x 40 x 25 vagy 80 x 60 x 35 cm- es terráriumost érdemes venni.

Ha egy nagyobbacska leguánt választunk akkor viszont: egy példány: 200x150x200 cm

                                                                                              egy párnak: 250x200x200 cm

A hőmérséklet kiválasztása is nagyon fontos, hiszen ez biztosítja az állatnak azt, hogy ne fagyjon vagy égjen meg. Leírunk pár példaállatot, hogy melyiknek milyen hőmérsékletre van szüksége!

Párduckaméleon: 29.5 - 32°C nappalra, 22°C körüli éjszakára

Leopárdgekkó: 28-32°C nappalra, 20-23°C éjszakára

Zöld leguán: nappal 28-35 °C-t igényel, éjszaka 22-25 °C

HA LEGUÁNT TART NAGYON FONTOS, HOGY LEGYEN AZ ÁLLTNAK EGY KISEBB MEDENCÉJE A TERRÁRIUMBAN, AMINEK ÁTMÉRŐJE: 60x60x20 cm! EBBEN A VÍZ HŐMÉRSÉKLETE: 26-28 °C!

2. Táplálkozás

Az előző ponthoz hasonlóan, ide is példákat fogunk írni, hogy melyeik faj, mit szeret.

Párduckaméleon: afrikai vándorsáskát, barna tücsköt, banán tücsköt, argentin csótányt, erdei csótányt, gyászbogár lárvát, rózsabogár lárvát, viaszmoly lárvát, katonalégy lárvát

Leopárdgekkó: tücskök, kukacok, viaszmolylárva, gyászbogárlárva, a nagy, kifejlett példányok szopós egeret is kaphatnak, de csak ritkán, mert foszfor-és zsírtartalma elég magas

Zöld leguán: Növényi táplálék: lóhere, a lucerna, a pitypang, a spenót, a sóska, a fejes saláta, a kelbimbó, a káposzta, a retek-, karalábélevél, az útilapu, a szőlő-, málnalevél. Reszelhet leguánjának sárgarépát, adhat paradicsomot, ribizlit, egrest, szilvát, avokádót, kivit, paprikát, almát, körtét, sütőtököt, szőlőt vagy epret is. Csak kis mennyiségben adjon banánt, sárgabarackot. Az állati tápláléka lehet: tücsök, csótány, szöcske, lisztkukac, sáska, viaszmoly lárva

3. Élettartam/ körülmények

Az élettartam nagyban függ a fentebb felsorolt körülmények biztosításától és az egyes fajok kijelölt élettartamától is pl.: lehet, hogy egy gekkó nem él annyi ideig, mint mondjuk egy kaméleon. Most az eddig említett fajok közül írunk példákat lentre, hogy melyik meddig él! Még egy fontos dologra szeretném felhívni a Kedves Olvasók figyelmét, mégpedig arra, hogy ne élettartam alapján válasszanak maguknak állatot, hiszen könnyen lehet, hogyha maguk egy kaméleont választanak, hogy az állat meghaladja a kijelölt életkorát és tovább marad velünk, mert a különböző szakkönyvekben, weboldalakon megadott kor csak az adott faj átlagos életkarát jeleneti; hogy "eddig" általában élni szokott az adott faj.

Párduckaméleon: 2- 4 év

Leopárdgekkó: 10- 15 év

Zöld leguán: 15- 20 év

4. Testhossz:

Párduckaméleon: nőstény: 20 - 36 cm

                              hím: 30 - 51 cm

Leopárdgekkó: nőstény: 20-25 cm

                          hím: 20-28 cm

Zöld leguán: nőstény: 25- 30 cm

                      hím: 30 - 42 cm

Szaporodás:

Párduckaméleon: 12-50 tojás = 10 - 40 utód

Leopárdgekkó: 7- 16 tojás = 6- 14 utód

Zöld leguán: 25- 60 db = 20- 54 utód


Reméljük cikkünk hasznos volt Ön számára! Kérjük vegye figyelembe, hogy pl.: a leopárdgekkóhoz hasonló gekkófajoknak lehet, hogy nem ugyanazok a táplálékok szükségesek mint a "példafajnak", így ha kérdése van ezzel kapcsolatban, akkor keressen fel egy szakértőt vagy írjon levelet e- mail címünkre: dnsblog2021@gmail.com


Görög teknős tartása

A görög teknős napjaink egyik leggyakrabban tartott teknősfaja. Sokszor tartják első háziállatként, de a tapasztaltabb gazdik is választhatják. Akiket igazán érdekel a faj és ért is hozzá, még tenyészetet is nyithat! Ha az Ön érdeklődését is felkeltik ezek a kis teknősök, akkor olvasson tovább és ismerje meg a görög teknősöket és tartásukat!


Származása:

Először kezdjük egy kis általános bemutatással, hogy a gazdik megtudják, honnan is származnak kedvencük ősei.

Dél-Európában elterjedt faj. Megtalálható a Balkán térségen belül Görögországban, Szerbiában, Montenegróban, és Bulgáriában, ezen kívül Horvátország, Olaszország, Korzika, Szardínia és Dél-Franciaország egyes területein. Románián belül csak a Kazán- és Vaskapu-szorosok térségében él egy elszigetelt populáció. Élőhelyét napsütötte, száraz, sziklás hegy- és dombvidékek képezik, rendszerint meszes talajjal, ezért ehhez hasonlóan kell maj berendezni a terráriumot is!

Megjelenése:

És most ismerjük meg a görög teknősök kinézetét, hogy a vásárlásuk alkalmával még véletlenül se verjenek át minket!

A kifejlett egyedek hossza 12-23 centiméter. Páncéljuk magasan ívelt, ovális, mellvértjük lapos ( a hímeké homorú), alapszíne okkersárga melyen eltérő nagyságú sötét foltok helyezkednek el. Egyes egyedekről hiányozhat a mintázat. Páncéljukon jól megfigyelhető növekedésük szakaszossága. E rovátoltság alapján nem lehet megállapítani a teknősök korát. Az idősebb példányokról ez lekophat, páncéljuk simává válik. (A fogságban rosszul táplált (gyümölcsökkel-zöldségekkel etetett), beteg teknősök páncélja általában nem egyenletes, besüppedt vagy "piramis" alakú. Szarukávájuk, azaz "csőrük" sokszor túlnő.)

Táplálkozásuk:

Nagyon fontos, hogy a teknősöknek a megfelelő táplálékot adjuk, mert ennek hiányában gyorsabban kialakulhatnak egyes betegségek, aminek következtében élettartamuk is megrövidülhet!

FONTOS! A görög teknős NÖVÉNYEVŐ! 

Fogságban a teknőcök takarmányát főleg a különböző vadon termő, nem mérgező, lágyszárú növények alkotják. Ilyenek pl: gyermek láncfű, vörös- és fehérhere, nagy utifű, mezei katáng, csorbóka, tyúkhur stb.. Ezeket a vadon termő növényeket kora tavasztól egészen az őszi fagyokig gyűjthetjük be. A szilárd táplálék mellett mindig gondoskodni kell a friss ivóvíz utánpótlásáról. A táplálékra mindig szórjunk kálcimot és táplálék kiegészítőt (Korvimin por). Havonta néhányszor A -és D vitamint is tanácsos adagolni nekik.

Egy-két havonta egy kis gyümölcs is adható nekik!  

Terrárium berendezése:

Kettő, 20-25 cm-es páncélhosszúságú teknős számára legalább 120 cm hosszú és 60 cm széles szobai terrárium lehet megfelelő. A férőhely aljára tehetünk erdei földet vagy akár műtrágya és vegyszermentes kerti földet is, több cm vastagságban. A legjobb megoldást az nyújtja, ha a földet Alginittel keverjük, amely egy közforgalomban kapható talajjavító ásványi anyag. A faforgács, finomszemű homok és a tőzeg használatát érdemes mellőzni, mivel ezek irritálják a teknősök nyálkahártyáját.  A férőhelyük lehetőleg napos helyen álljon, azonban a terrárium egyik sarkában ajánlatos árnyékot adó búvóhelyet kialakítani. Ha nincs lehetőségünk a terrárium napos elhelyezésére, akkor mesterséges világítás (ultraibolya fénycső repti glo 5 vagy 8-as) beszerzése javasolt napi 10 órás üzemmódban. Terrárium hőmérséklet nappal: 24-28Cº, éjjel: 18-22Cº. Fontos odafigyelni a terrárium higiéniájára is. Az ételmaradékot és az ürüléket naponta össze kell szedni és eltávolítani! 

+Tipp: Tanácsos a teljes férőhelyet háromhavonta teljesen kitakarítani, fertőtleníteni, a régi aljzatot újjal pótolni. A szárazföldi teknősöket szép nyári napokon vigyük ki a szabad levegőre, a kertbe, vagy akár az erkélyre. Ilyenkor étvágyuk és mozgékonyságuk megnő, szervezetük a betegségekkel szemben ellenállóbbá válik.

Szabadtéri tartás:

Mint azt már fentebb említettük, a teknősöket egy kinti, elkerített részben is lehet tartani. Perzse csak akkor, hogyha a teknőst nem fenyegeti veszély!!! Pl.: ha van kutyánk, macskánk vagy a teknősnél nagyobb állat a közelben, akkor a biztonság kedvéért inkább tartsuk a házban kedvencünket! (Hogyha zárt helyet tudunk biztosítani a kertben a teknősünknek, akkor más állat mellett is kint tarthatjuk!)

A legjobb megoldás, ha a görög teknősöket a kertben, egy állandó bekerített szabadtéri kifutón tartjuk. A kifutó egy részét érje közvetlen napsütés. Egy-két árnyékot adó bokrot is ültethetünk. Fedett búvóhely kialakítása nélkülözhetetlen a teknősök számára. A forró déli nap, és az eső elől ugyanis ide szoktak behúzódni. Erre a célra legjobb egy hőszigetelt házikó, de egy egyszerűbb zárt doboz is megteszi.

Etetéssel kapcsolatos tanácsok:

Most kicsit visszatérünk az etetésre és adunk néhány tanácsot a gazdiknak, hogy hogyan is etessék a teknősüket!

  A növényeket alaposan mossuk meg bő vízzel az esetlegesen rajtuk maradt vegyszerek miatt. A tápláléknak rostban gazdagnak, olajban, zsírban, fehérjében szegénynek kell lennie, elegendő ásványi anyag tartalommal.

Mindennap etessük a teknősöket a reggeli óráktól. Nyári melegben, különösen a szabadtéri kifutóban, naponta legalább kétszer kapjanak enni. Az esetleges étvágytalanság oka lehet a túl magas, vagy a túl alacsony hőmérséklet, a táplálék nem megfelelő összetétele, zsúfolt tartás, és a folyamatos zaklatás, téli nyugalomra készülődés, vagy valamilyen betegség. Félénkebb teknősök a szállítás okozta stressz, vagy az új hely miatt is egy időre visszautasíthatják a táplálékot. A szabadtéri kifutóba helyezett állatok étvágya jelentősen megnőhet. Étvágygerjesztő hatású a gyermekláncfű virága, a paradicsom és a görögdinnye.

+Fontos tanács!

A teknősöket soha ne sétáltassuk parkettán a lakásban, mert sérülhetnek az ízületeik. Kerüljük az állatok simogatását vagy kiemelését a terráriumból!

Élettartama:

Fogságban: 600- 70 év

Szabadban: akár 200 év!!!


Reméljük cikkünk segített kicsit a görög teknős tartásban és majd hasznosítani tudja a tippjeinket! 


Hullámos papagáj tartása

Eredetük, megjelenésük:

Ausztráliában honos madarak, 18 centiméterre nőhetnek. Ivarérett madaraknál a csőr felett található viaszhártya színe árulja el, hogy az adott példány melyik nemhez tartozik - ha kékes színű, akkor hím madárról van szó, ha barna vagy hússzínű, akkor tojó. A természetben élő példányok zöldek, de a tenyésztés eredményeként számos színváltozatuk ismert. Gyakoriak a kék, sárga, fehér és foltos madarak. Megfelelő gondoskodással, elegendő szabad röptetéssel és jól megválasztott táplálékkal e csinos madarak 8-12 évig is élhetnek. A szabadban hatalmas rajokban élnek. Csak akkor érzik jól és biztonságban magukat, ha fajtársaik veszik őket körül, ezért sosem szabad egyedül tartani őket. Fontos, hogy legkevesebb két példányt tartsunk egyszerre.

Kalitka nagysága, berendezése:

Fontos, hogy ketrecükben elég hely legyen egy kicsit röpködni.

Állatorvosok ajánlása szetint 1-3 pár madárnak legalább 150 x 60 centiméter alapterületű és és legalább 1 méter magas kalitka szükséges.

Tegyünk a kalitkába kisebb ágakat, hogy madarunknak legyen hol ücsörögnie vagy hogy csipegethesse a kérget.

Fontos, hogy ne permetezett fa ágát válasszuk, mert a mérgező anyagok árthatnak a madárnak.

Válasszuk pl.: az akácfa vagy a fűzfa ágait!

A klönböző kis játékokat is szeretik, különösen a csengettyűs- csörgős játékokat és mindent ami színes. 

Tükröt vagy játékmadárkát ne adjunk nekik, mert azt hiszik, hogy vetélytársuk van és ez komoly stresszt okoz nekik.

Egy ketrecben legfeljebb 2 madarat tartsunk!

Nagyobb ketrecben több madár is elfér
Nagyobb ketrecben több madár is elfér

Táplálkozásuk:

 Étrendjük alapja a készen vásárolható mageledel. A hullámos papagájok magkeverékének főleg kölest (kb.60%), fénymagot (kb. 30 %) és zabot (kb.10%) kell tartalmaznia. Fürtös kölest csak kiegészítésként adjunk a madaraknak. 

A friss zöldségért is rajonganak. Vehetünk nekik uborkát, salátát, paprikát, petrezselymet, zellert. Adhatunk a papagájnak reszelt almát, zöld borsót és sült tököt is.

 Fontos a lágyeleség is, amelyet mindig frissen kínáljuk!

+ Lágyeleség tippek: reszelt répa+ búzacsíra; reszelt kemény tojás+alma+reszelt trappista sajt+dió; kemény tojás+reszelt répa+zabpehely.

A pitypangot a tyúkhúrt és a pásztortáskát is szívesen fogyasztják, de fontos, hogy ne olyan helyről tépjük le ezeket, ahol fennáll a permetezés veszélye.

Forgalmas út melletti növényeket SOHA NE ADJUNK a madárnak!!!

Helyezzünk a kalitkába szépiacsontot is. Ez tartalmazza a madaraknak szükséges kalciumot.

Nagyon fontos, hogy minden nap adjunk nekik friss vizet, lehetőleg fém vagy műanyag tálkában, mert ezeket könnyen beszerezhetjük és könnyű tisztítani őket.

Minden nap tanulmányozzuk a madarunk viselkedését, mert így időben észrevehetjük az egyes betegségek tüneteit és rögtön állatorvoshoz fordulhatunk.

+ Pár egyszerű szót is megtaníthatunk nekik!

Például a nevüket. Ha mondjuk az a nevük, hogy Pityu, akkor hamar megtanulhatják. Ismételgessük sökször az adott szót és időnként adjunk neki finomságokat is.

Vegyük figyelembe azt, hogy lehet, hogy nem mindegyik egyed képes megtanulni szavakat. Hogyha a madárnak nem sikerül, akkor hagyjuk. Játsszunk vele valami mást! (:

+ Névötletek:

A kisállatvásárlásnál általában nagy fejfájást okoz a gazdinak a névadás. Most mutatunk néhány különleges és kevésbé különleges nevet, amelyet nyugodtan adhatunk a papagájunknak!

1. Alex

2. Bella

3. Chipi

4. Bubu

5. Chili

6. Csuri

7. Daisy

8. Dolly

9. Félix

10. Kiwi

11. Picasso

12. Rokkó

13. Ruby

14. Tik- tak

15. Trixie

16. Billie

17. Sunny

18. Romeo

19. Oscar

20. Rainbow

20.+1. Lucky

Reméljük cikkünkkel segíthettünk egy kicsit a hullámos papagáj tartásában és névadásában! Kellemes állattartást kívánunk!

Benti cica vagy kinti cica

Sok gazdinak gondot okoz, e közül a kettő dolog közül választani: Kiengedje a cicáját a házból vagy tartsa bent? Ezt a témát szeretnénk ebben a cikkben kicsit kifejteni.


Sokan úgy gondolják, hogy a fajtiszta cicákat nem okos döntés kiengedni a házból, hiszen könnyebben elkapják a betegségeket, mint a házimacskák. És ez sok esetben helyes is, hiszen pl.: a perzsamacskáknak nagyon törékeny egészségük van, és az élettartamuk sem túl hosszú, ezért tanácsos bent tartani őket. Ha ilyen fajta kedvencük van és úgy érzik, hogy nem bírja a bezártságot, akkor vigyék ki hámmal sétálni egy kicsit.

Persze nem csak a fajtiszta macskákat tartó gazdiknak jelent gondot az, hog kiengedjék e a cicájukat, ez a házimacska tartóknak is probléma. Ez esetben tudunk néhány tippet adni! Ha forgalmas helyen lakik, például főút mellett, akkor nem igazán tanácsos kiengedni a macskát, mert egy gyorsabban hajtó autó vagy motoros elütheti. Ebben a helyzetben azt tanácsoljuk, hogy beszéljen esetleg az állatorvossal vagy valaki mással, aki hasonló helyzetben van vagy volt, hátha tudnak egymásnak ötleteket, tippeket adni! 

Hogyha a gazdi kertes házban lakik, akkor érdemes kiengedni, még akkor is hogyha mondjuk az utca végén főút van, mert hogyha a macska látja, hogy a kertben mondjuk madarak avgy apró bogarak motoszkálnak akkor arra felé fog szaladni és nem a forgalas út felé. A panelban lakók is kiengedhetik a macskájukat, de egyszerűbb megoldás, hogyha ők is leviszik kedvencüket/ kedvenceiket sétálni. 

+ Tipp: Ha panelban lakik, akkor ne tartson 2- 3- nál több macskát, mert kis helyen nem biztos, hogy jól ki fognak jönni egymással, mert nem lesz elég helyük játszani vagy saját területet alkotni.

Még egy fontos szempont a kinti cicál számára, hogy mire átlépik az ajtó küszöbét minden szükséges védőolást megkapjanak, hiszen ezek nélkül számos betegség veszélyezteti egészségüket. Ilyen helyzetben is érdemes állatorvohoz fordulni és megbeszélni vele az esteleges kockázatokat. 

Általában fél éves kor előtt nem szokták kiengedni a macskákat, mert ilyenkor szokták őket beoltatni és ivartalanítani. Ha ezek már mind megvoltak, akkor a cica már boldogan szaladgálhat kint a kertben/ utcán is! 

Hogyha a cicát valamilyen oknál fogva egyáltalán nem szeretnénk beengedni a házba, akkor készítsünk neki kintre egy kis kényelmes, rejtett zugot, ahol pihenni, aludni tud majd. 

Például kivághatjuk egy kartondoboz elejét és belerakhatunk egy kis plédet, vagy melegvizes palackot. Ez kiváló helyként szolgálhat a cicának télen és nyáron egyaránt!

Fontos figyelembe venni azt is, hogy a benti cicák sok esetben laktózérzékenyek, szóval hogyha tejet szeretnénk adni nekik, akkor csak laktózmenteset adjunk, mert a laktózos tejtől hányhatnak és hasmenésük is lehet, ami a kisebb, fiatalabb állatoknál kiszáradáshoz vezethet!

A kint tartott macskáknak sokszor kicsit erősebb az immunrendszerük, mint benti társaiknak, ezért náluk már kicsit bátrabban kipróbálhatjuk a laktózos tejet, de hogyha hányni kezdenek tőle vagy hasmenésük lesz, akkor vigyük őket állatorvoshoz, megelőzve a kiszáradást!

A cikkünk végén mutatunk néhány ötletes macskanvete is, hogyha a gazdinak esetleg még nincs névötlete!

1. Afrodité

2. Rozi

3. Husi

4. Nózi

5. Dia

6. Milady

7. Rafael

8. Lord

9. Günter

10. Scarlett

11. Geszetenye

12. Sáfrány


Reméljük cikkünkkel megoldottuk esetleges problémájukat és a névválasztásban is segítettünk egy kicsit!

D&S
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el